Theatervereniging Kulis

Tiyatro Kulis 

Agenda


TOROS CANAVARI

Start:01-03-2020
14:00
Einde:01-03-2020
16:30

Oyun Nuri Sayaner adında mülayim bir memur emeklisini ve ailesinin sıradan hayatını konu alır. Aile bir yandan evlerini geçindirmeye çalışırken, bir yandan da onları apartmandan atmak isteyen ev sahibi ile uğraşmaktadır.
Ev sabihi bunun için türlü oyunlara başvurur. Ailenin ısrarları sonucu Nuri Sayaner karakola gidip şikayetçi olmak zorunda kalır. Nuri Sayaner’in karakola adımını attığı o geceden sonra herkesin kaderi değişir. . .
Toros Canavarı Aziz Nesin tarafından ilk önce 1953 yılında öykü olarak yazılmış ve 1955’te dergide yayınlanmıştır. Bizzat Aziz Nesin’in ifadesine göre Toros Canavarı adlı öykü, ileride tiyatro oyunu olsun diye yazılmış bir öykü olmaktadır. Sonrasında Aziz Nesin bizzat kendisi öyküyü tiyatro oyunu haline çevirmiştir. Aziz Nesin’in ilk tiyatro oyunu olan Toros Canavarı, 1965 yılında oyun halinde yayınlanmıştır.
Tiyatro için yazılan Toros Canavarı, 1983’te sinemaya da uyarlanmıştır. Başrolünü Kemal Sunal’ın oynadığı, Kılıbık adlı film Aziz Nesin’in Toros Canavarı adlı oyunundan esinlenilmiştir.

Kendi ifadesi ile “ İzahı olmayan şeylerin mizahını” yapan Aziz Nesin, öykü, oyun ve romanlarında sanat kaygısını önemsemeyen, güldürmeye, ironi yapmaya, kara mizah yoluyla toplumu ve tipleri hicvetmeye odaklanmış bir yazardır. Ağlanacak hallerimize güldürerek, kara kara düşündürmeye odaklı yazılarında sanat kaygısı ikinci plandadır.
Oyuncular:
Zeynel May
Ayşe Ağır-Eser
Berkay Başçı
Derya Kılınç
Ali Eroğlu
Özgür Kılınç
Ada Ekinci
Azra Subaşı
Orkun Ağır
Bekir Kuzu
Fırat Toprak
Serkan Gür

Tenik& Dekor:
İnci Babaloğlu - Aydın
Serap May
Ayşe Ağır -Eser
Reyhan Yarangümeli- Gülşen
Ayşe Saygılı -Eroğlu
Yeşim Aydın- Altınbaş

Yönetmen & Yönetmen Yardımcıları
Yeşim Aydın- Altınbaş
Reyhan Yarangümeli -Gülşen
Ayşe Saygılı -Eroğlu


Yardımcılar:
Gülseren Sönmez- Kuzey
Serap May


[1] Aziz Nesin,  Bütün Oyunları 2 (Toros Canavarı, Hadi Öldürsene Canikom), Nesin Yayınevi, İstanbul, 2013, arka kapak yazısı.
[2] Ahmet Özpay, Aziz Nesin’in Toros Canavarı Oyununda Yapı, Mizah ve İroni, http://www.tyb.org.tr/aziz-nesinin-toros-canavari-oyununda-yapi-mizah-ve-ironi-37010h.htm
[3] Ahmet Özpay, Aziz Nesin’in Toros Canavarı Oyununda Yapı, Mizah ve İroni, http://www.tyb.org.tr/aziz-nesinin-toros-canavari-oyununda-yapi-mizah-ve-ironi-37010h.htm
[4] Emin Çölaşan, Sevgilim istiyorsa diskoya da giderim, Hürriyet, 1 Mart 1987.
[5] Ahmet Özpay, Aziz Nesin’in Toros Canavarı Oyununda Yapı, Mizah ve İroni, http://www.tyb.org.tr/aziz-nesinin-toros-canavari-oyununda-yapi-mizah-ve-ironi-37010h.htm
[6] http://sinematurk.com/film/4586-kilibik/
[7] Edebiyat ve Sanat Akademisi, Toros Canavarı Oyunu Konusu Özeti ve Aziz Nesin Hakkında, 20 Aralık 2019, https://edebiyatvesanatakademisi.com/kitap-ozetleri-ve-elestirileri/toros-canavari-oyunu-konusu-ozeti-ve-aziz-nesin-hakkinda/66784

 Kopie van Toros Canavari(2).png


Terug naar overzicht

E-mailen
Bellen
Map
Info
Instagram